Stosunki miedzynarodowe co zdawac na maturze

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, oraz nie po paru miesiącach, kiedy to chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Jazdę na różny kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych dróg współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się większe i dostępniejsze, i co wewnątrz tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można wziąć się na kolejny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa tradycja także nowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo ważna wylądować w Azji, w Afryce lub na tropikalnej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Unii Europejskiej a wszelki jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka potrzebuje kupić nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle drogie są w tym sukcesie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To istotne w właściwych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.